PASTORALNI
  Sv.VINKA PAULSKOG

MOLITVA SVETOG VINKA ZA DUHOVNA ZVANJA

Bože, Ti si iščekivanje Izraelovo,
Ti si njegov spasitelj u vrijeme nevolje!

Milostivo se obazri s nebesa, pogledaj i pohodi ovaj vinograd.

Natopi njegove brazde, umnoži njegove mladice
i zakrili nasad svoje desnice.

Žetva je velika, ali radnika je malo. Stoga Te molimo, Gospodaru žetve,
da pošalje?radnika u žetvu svoju.

Umnoži narod i uvećaj radost da se sagrade jeruzalemske zidine.
Ovo je Tvoj dom, Gospodine Bože, Tvoj je to dom.

Molimo, da ne bude u njemu kamena koji ne bi položila Tvoja presveta ruka. One, pak koje si pozvao, očuvaj u svome imenu i posveti ih istinom. Amen.

MOLITVA SVETOG VINKA

Gospodine,
učini me dobrim prijateljem svih,
učini da moja osoba zrači povjerenjem;
onima koji pate i žale se,
onima koji traže svjetlost
daleko od Tebe,
onima koji žele početi,
a ne znaju kako,
onima koji se žele nekome povjeriti,
a ne osjećaju se sposobni.

Gospodine,
pomozi mi da ne prođem blizu nekoga s licem bez osjećaja,
sa zatvorenim srcem,
ubrzanim korakom.

Gospodine,
pomozi mi da odmah osjetim:
za one koji su kraj mene,
za one koji su zabrinuti i izgubljeni,
za one koji pate u sebi,
za one koji se osjećaju osamljeni
ne svojom voljom.

daj mi taj dar da mogu
ići ususret srcima.

Gospodine
oslobodi me sebičnosti,
da Ti mogu služiti,
da Te mogu ljubiti,
da Te mogu osjetiti
u svakom bratu koga susretnem.

Pastoralni centar
Sv.Vinka Paulskog

sadržaji

•   molitveni susreti
  •   duhovne obnove i duhovne vježbe
  •   susreti svećenika, časnih sestara, mladih, ministranata, prvopričesnika i krizmanika
  •   susreti vjerskih i karitativnih udruga
  •   susreti starih i bolesnih
  •   zaručnički tečajevi
  •   kapelica u sklopu Centra
  •   pobožnost križnog puta

U srpnju 2004. godine mons. Josip Mrzljak, pomoćni zagrebački biskup, u Župi Uznesenja BDM Novigrad na Dobri svečano je blagoslovio i otvorio pastoralni centar Sv. Vinka Paulskog. Veliki je to Božji dar ne samo za našu župu, nego i za na?dugoreško-mrežnički dekanat, a isto tako i za našu zagrebačku Nadbiskupiju. Izgradnjom ovog centra, u oazi mira i prirodnih ljepota, želja nam je bila stvoriti mjesto okupljanja pogodno za molitvu, sabranost, razmišljanje, osobne duhovne razgovore, mjesto za jednodnevna i višednevna duhovno-pastoralna okupljanja raznih crkvenih i vjerskih skupina na duhovne obnove, duhovne vježbe, seminare, predavanja i dr. Zahvalni smo našem Gospodinu koji je našu želju uslišao i čiju smo pomo? zaštitu i snagu uvijek osjećali, od početka gradnje do danas. Vjerujemo da će ovaj Centar uvijek biti mjesto susreta Boga i čovjeka, te čovjeka i čovjeka, jer je Bog po čovjeku najbliži čovjeku.

Panorama Novigrada sa župnom crkvom Uznesenja Blažene Djevice Marije, pastoralnim centrom i župnim dvorom u središnjem dijelu forografije. U pozadini su uočljive postaje križnog puta.

Zgrada Pastoralnog centra ima četiri etaže:

• PODRUM: u kojem njegujemo misna vina.
  • PRIZEMLJE: blagavaona (sa 60 mjesta), čajna kuhinja (zalogajnica sa 30 mjesta), ljetna terasa (40-50 mjesta), moderno opremljena kuhinja, sanitarni čvor
  • I. KAT: kapelica Sv. Vinka Paulskog (50 mjesta), multimedijalna dvorana (TV, projektor, projekcijsko platno, DVD player, video rekorder, surround ozvučenje, 50 konferencijskih stolica sa pločicama za pisanje), informatička dvorana čije opremanje je u tijeku, knjižnica
  • POTKROVLJE: dvokrevetne i trokrevetne sobe sa 20 ležaja (svaka soba ima vlastiti sanitarni čvor - WC i tu?kabina; topla i hladna voda i centralno grijanje).

Neposredno uz Centar nalaze se Župni dvor čiji kat i potkrovlje su uređeni za smještaj 30 osoba (u dvokrevetne i trokrevetne sobe sa sanitarnim čvorovima). Dakle u obje zgrade Župa može smjestiti ukupno 50 osoba. U blizini Centra sagrađen je križni put na otvorenom, te je uređeno travnato nogometno igralište. Uz duhovne sadržaje nudimo i druge sadržaje za slobodno vrijeme (stolni nogomet, stolni tenis, biljar, bicikli...), te razne sadržaje za djecu. Neposredno uz Centar nalazi se crkva iz 16.st., dograđena 1781.g. sa obnovljenim gotičkim svetištem, jedinstvenim u ovom dijelu Hrvatske. U crkvi su pronađeni i oslici iz baroknog vremena i zemljaške faze, čija restauracija je u tijeku.

Budući da smo Centar gradili i opremali isključivo radom i financijskim sredstvima samih župljana (koji žive u Župi i u inozemstvu), prostore centra moguće je koristiti i za slijedeće namjene:

• za predavanja - dvorana sa opremom: TV, DVD player, projektor,video rekorder
  • informatičko obrazovanje
  • učenje stranih jezika, instrukcije
  • proslave krstitki, imendana, obilježavanje raznih obljetnica,
  • susrete kulturnih, sportskih i drugih udruga

Vrata našeg srca i Pastoralnog Centra za vas su uvijek otvorena, stoga vas pozivamo da nas posjetite, i u našem Centru boravite, duhovno se obogatite, tjelesno okrijepite, te puni dojmova opet nam se uvijek rado vratite.

Panorama doline Dobre sa starim frankopanskim gradom Novigradom iz 14.stoljeća i kamenim mostom na Dobri izgrađenom u prvoj plovici 18. stoljeća.

Majčinsko Marijino okrilje, pitomost kraja, ljepota rijeke Dobre, dobrota i gostoljubivost ljudi, neka vas uvijek privuku u na? kraj. Kad god prolazite našim krajem, uvijek rado navratite i osjećajte se dobro došlim!

Pozdrav u Gospodinu!
U Novigradu na Dobri, 19.12.2006.
p. Filip Vici?CM
upr. Župe